Godziny Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), jest powszechnie uważana za największą inicjatywę edukacyjną w historii. Wzięło w niej dotychczas udział ponad 140 milionów uczestników, głównie uczniów, z całego świata.

Cieszy również popularność tej inicjatywy w Polsce. Według danych zebranych przez organizatorów, 298 572 uczestników z Polski wzięło udział w 494 956 sesjach w ostatnich 12 miesiącach Godziny Kodowania! W poszczególnych miesiącach, z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych, Polska plasowała się na miejscach 10-16 w rankingu liczby sesji i uczestników wśród ok. 200 krajów uczestniczących w tej inicjatywie. W szczególności w grudniu 2014, 80 535 uczestników z Polski (12 miejsce wśród krajów) wzięło udział w 127 455 sesjach (10 miejsce wśród krajów). Postarajmy się, by pobić ten rekord w tym miesiącu.

W 2015 roku Tydzień Edukacji Informatycznej przypada na 7-13 Grudnia, 2015.

Uwaga: W Godzinie Kodowania można uczestniczyć przez cały rok, 24/7, z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie uczniów. Możliwe są również zajęcia bez komputerów (ang. unplugged).

Na stronie Godziny Kodowania 2015 obejrzyj wideo, a nieco niżej na tej stronie możesz zobaczyć, jak popularna jest ta inicjatywa w świecie. .

Nauczycielom i prowadzącym zajęcia sugerujemy zacząć od odwiedzenia i lektury informacji na karcie INSTRUKCJE, gdzie można znaleźć wiele bardziej szczegółowych i przydatnych informacji o różnych aspektach tej inicjatywy.

Proponujemy zacząć od rejestracji na stronie: Code Studio Po przypisaniu uczniów do nauczyciela będzie można śledzić postępy swoich podopiecznych na poszczególnych etapach aktywności.

Na godzinę zajęć

Na początek proponujemy wybrać jedną z aktywności na godzinę zajęć:

Uczniowie mogą rozwiązywać łamigłówki z Angry Birds, tworzyć figury jeżdżąc po lodzie (przyda się trochę matematyki przy obliczaniu kątów), czy tworzyć grę z Flappym, którą później mogą się bawić na swojej komórce. W tym roku doszły dwa nowe zestawy łamigłówek o znanych uczniom tematach: Star Wars i Minecraft.

Kursy

Najbogatsze zestawy łamigłówek i zadań zawierają 20-godzinne kursy, przeznaczone dla uczniów w różnych grupach wiekowych. Początkowe lekcje z Kursu 1 są przeznaczone dla uczniów, którzy jeszcze nie potrafią czytać. Kursy zawierają zadania dla różnych zagadnień informatycznych, dostosowane do wieku uczniów.

Polecamy w Kursach bardzo ciekawe i rzadko stosowane na zajęciach informatycznych Aktywności unplugged, czyli aktywności uczniów bez komputera. Mają one na celu wykształcenie zrozumienia pewnych pojęć, zanim będą one wykorzystywane w programach.

Samouczki partnerów

W ramach Godziny Kodowania jest też oferowanych wiele samouczków przygotowanych przez partnerów tej inicjatywy.

Jednak niewiele z tych samouczków ma wersję w języku polskim. Wyjątkiem jest tutaj Akademia Khana.

UWAGA. Przepraszamy, jeśli niektóre teksty nie są w danej chwili przełożone na język polski. Organizatorzy czasem zmieniają teksty lub dokładają nowe i zajmuje kilka dni, by przełożyć nowy tekst i uwzględnić przekład w systemie. Podobnie jest z przekładem dialogów w filmach wideo w postaci napisów po polsku.