Druga edycja Godziny Kodowania, 2014/2015

Zeszłoroczna inicjatywa Godziny Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Informatyki (Computer Science Education Week), drugi tydzień grudnia), okazała się olbrzymim sukcesem, który przerósł oczekiwania organizatorów. Wzięło w niej udział ponad 52 miliony uczestników z całego świata. Organizatorzy postawili więc sobie kolejny cel -- osiągnąć 100 milionów uczestników w trakcie tegorocznej realizacji tej inicjatywy. Cieszy również popularność tej inicjatywy w Polsce, chociaż nie znamy dokładnej liczby uczestników.


Możesz sprawdzić, ile osób na świecie wzięło już udział w Godzinie Kodowania. Czy jesteś już wśród nich?
Do tegorocznej inicjatywy przyłączyło się wiele instytucji i oferta zajęć jest bardzo bogata. Z pojęciami informatyki oraz podstawami programowania mogą zapoznawać się już dzieci, które jeszcze nie czytają. Z drugiej zaś strony, renomowane uczelnie, takie jak Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Stanforda, oferują kursy na poziomie uniwersyteckim, np.: Godzina baz danych, Tworzenie stron internetowych.
Podobnie jak w zeszłym roku zachęcamy do:

Po przypisaniu uczniów do nauczyciela będzie można śledzić postępy swoich podopiecznych na poszczególnych etapach aktywności.

Krótki opis Godziny Kodowania, można znaleźć tutaj. Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi tam informacjami, a zwłaszcza do obejrzenia filmu (zawiera napisy po polsku).


Zachęcamy wszystkich, nie tylko nowicjuszy na tej stronie, do zapoznania się z materiałami ubiegłorocznymi, zwłaszcza z nagraniami wywiadów z osobami ze świata polityki, nauki, biznesu, sportu i kultury i edukacji, Niezmiernie ciekawe są opinie na temat informatyki i programowania wyrażane przez osoby, które nie są informatykami, ale doceniają olbrzymią wagę informatyki w dzisiejszym świecie. Wśród tych opinii uderza olbrzymi entuzjazm najmłodszych adeptów programowania i kształcenia informatycznego.
W tym roku proponujemy zestawy zadań, mające związek z programowaniem, dla uczniów na różnych poziomach zaawansowania swoich umiejętności. W większości poniższych przypadków, elementy środowisk aktywności uczniów w programowaniu oraz polecenia do wykonania zostały przełożone na język polski.

Wybierz swoją Godzinę Kodowania:

Przyłącz się do Anny i Elsy zachwycających się magią
i pięknem lodu.
Spróbuj kodowania
z Angry Birds, Zombies i Scrat.
Utwórz historyjkę
lub napisz swoją grę
w Play Lab.
Chcesz utworzyć swoja grę
w mniej niż 10 minut
razem z Flappy?

A potem trenuj dalej:

Na początek polecamy Kurs 1, przeznaczony dla najmłodszych uczniów (w wieku 4+). Zadania, nazywane łamigłówkami, zaczynają się od nabywania wprawy przy stosowaniu operacji "przeciągnij i upuść", a najbardziej zaawansowane programy zawierają pętle i zdarzenia. Uczniowie mogą zakończyć ten kurs z własną grą lub opowieścią, którymi mogą się dzielić z innymi uczniami. W tym kursie nie jest wymagana umiejętność czytania. Kurs 1 obejmuje aktywności uczniów przewidziane przez autorów na 20 godzin.


Dwa kolejne kursy, Kurs 2 i Kurs 3 są przeznaczone dla uczniów w wieku 6+ i 8+ odpowiednio. Łamigłówki są rozwinięciem podobnych, ale prostszych, z wcześniejszych kursów. Podobnie jak Kurs 1, i te dwa kursy są przewidziane przez autorów na 20 godzin.
Dalsze propozycje zadań, środowisk i aktywności, będziemy zamieszczać sukcesywnie. Będą one dostępne przez cały rok.